«

»

Lis 09 2016

Lakomec – pohled z nápovědy

Je sobota, 5. listopad a slavkovský divadelní spolek hraje „ Lakomce“, tentokrát v srdci vinařského kraje –  Krumvíři. Ačkoliv nehraji v tomto kuse, zastupuji dnes p.Silvu Skokanovou, která dělá nápovědu.

Pro herce je to zajímavá zkušenost. Najednou se ocitám v úplně jiné roli. Zjišťuji, kdy mám otevřít a zavřít oponu, kdy způsobit hluk, který je důležitý pro děj hry, kdy mám zhasnout světla v sále. Již je slyšet druhé zvonění, představení může začít.

Nasazuji si „čelovku“, abych viděla do scénáře a zaujímám místo z boku podia, kde jsem pro diváky neviditelná.

Doposud jsem vnímala představení z pozice herce a možná si ani plně neuvědomovala, co vše mají na starosti lidé v pozadí.

Představení je v plném proudu. Lidé v hledišti s napětím sledují vrcholnou scénu, kdy Harpagon takříkajíc umírá pro ztracenou truhličku s penězi.

Sleduji text a zároveň hlavního představitele Milana Hrazdílka, běhá mi mráz po zádech z jeho přesvědčivého výkonu. Usmívám se roztomilé zamilovanosti Kleanta v podání Radima Kachlíře, či kuchaři a kočímu v jednom, v podání Ivana Marka. Dokonce i pan režisér Olbricht si dnes mohl zahrát, zastoupil chybějícího herce a svůj výstup si plně užil. Každá postava zde žije svým životem a osobitým podáním herců, kteří do ní vkládají své srdce i naturel.

Zatím není mé pomoci ohledně textu zapotřebí. Herci sice mnohdy mění slovosled a text a já honem hledám pokračování ve scénáři, jsou však báječně sehraní a reagují na dialogy kolegů.

Vše běží tak jak má. Ze své pozice vidím na podium, ale i na herce v zákulisí, kteří bedlivě sledují děj, občas si něco šeptají, smějí se vtipným dialogům, vždy ale včas vstoupí na scénu.

Představení se chýlí ke konci. Ještě poslední dialog a zavírám oponu. Diváci jsou spokojeni, herci přijímají potlesk, zaslouženou to odměnu za svůj výkon.

V zákulisí jsou spokojeni osvětlovači, zvukaři, kulisáci a i já, co by nápověda. Nebýt plného nasazení, ochoty a zapálení pro divadlo, těžko by vznikla tak úspěšná hra, jakou Lakomec bezpochyby je. V Krumvíři zanechali slavkováci dobré jméno svému ochotnickému spolku.

Budeme se těšit na brzkou shledanou. Díky vám všem!!

EKO

 

Představení skončilo, už jen sklidit „techniku“.

20161105_212524

 

 

 

 

Přeposílání novinek

Check your email and confirm the subscription