«

»

Říj 12 2018

Program k inscenaci Tango demente

 

 

 

 

 

Nenad Djapić  narozen 1948

 

 

 

 

 

Rodnou Jugoslávii opustil na přelomu 60. a 70. let. V Praze vystudoval divadelní a filmovou vědu na Filosofické fakultě Karlovy university. Pak opustil Čechy a odešel do západního Berlína, kde pokračoval ve studiu na Frei Universität.  Tam také začal pracovat jako filmař – scénárista, dramaturg, režisér.

Těžištěm jeho práce v oblasti filmu a televize, je tvorba pro děti a o dětech. Kromě řady televizních filmů a seriálů pro malé diváky, režíroval i několik autorských filmů pro dospělé . V roce 2001 realizoval film Nevenina dlouhá cesta, který byl pro humanitární přístup k tématu „Válka očima dětí“ vzat pod patronaci Unicef.

V posledních letech přibylo v jeho tvorbě několik kulturních dokumentů ve spolupráci s Českou televizí. „Tak se tančí tango Argentino v Praze“, „Africké kořeny“ a ve spolupráci s P.Frýdlovou dokument „Můj pradědeček Čingischán“.

Od 70. let žije střídavě v Praze a Berlíně.

 

Nenad Djapić se věnuje také kresbě a malbě. Od 80. let jeho výtvarné snažení vyrostlo v souvislou tvorbu. Jeho malířská technika je ovlivněna naivní malbou, pravoslavnými ikonami, pozdní gotikou i islámskou kaligrafií. V Berlíně měl několik samostatných výstav svého malířského díla.

 

Za divadelní hru „Vídeňský hřích“ získal 2 místo v soutěži o Cenu Alfréda Radoka.

 

A protože za každým umělcem máme hledat jeho můzu, představíme autorovu manželku.

 

Pavla Frýdlová vystudovala bohemistiku, filosofii, historii a teorii filmu na Filozofické fakultě Karlovy university v Praze. Ve studiu pokračovala ve francouzském Nancy a na moskevské filmové škole VGIK.

Od roku 1974 působila jako dramaturgyně Filmového studia Barrandov. Dramaturgicky připravila na příklad filmy „Pod Jezevčí skálou“, „Poplach v oblacích“ a „Od zítřka nečaruji“. Připravila také filmy „Sněženky a machři“ a „Proč ?“ a také film „Příliž hlučná samota“.

S manželem scénáristka a dramaturgině spolupracovala na jeho dokumentech „Tak se tančí tango argentino“, „Africké kořeny“ a „Kodjo“.

 

Tango demente.

 

Hra Tango demente je hra pro čtyři herečky. Je to inscenace o životě žen ve třetí třetině života. Čtyři osamnělé ženy, z nichž jedna je naprosto dementní a je odkázána na pomoc ostatních, tráví zbývající čas svého žití v jediné místnosti hraním karet a snahou pochopit alespoň základy „argentinského tanga“. Tento nepříliž povzbudivý námět, zpracoval Nenad Djapić s podivuhodným nadhledem a dokonce do některých scén dokázal dostat i humor.

Přeposílání novinek

Check your email and confirm the subscription