«

Dub 30 2019

Bouřlivé Čechovovy Námluvy na „boncku“

Bouřlivé Čechovovy Námluvy na „boncku“

Představte si, když On, notorický hypochondr hádavý „ze zásady“ jde požádat o ruku Ji, starou pannu, která se hádá, jen aby měla „vždy navrch“. Jak to asi může skončit?

No samozřejmě přesně podle pravidla „když se dva hádají, třetí se směje“.

Tak tomu bylo v neděli 28.dubna v restauraci na „boncku“. Ten kdo se smál, byli návštěvníci Divadelní kavárny, a na improvizovaném jevišti se naprosto bravurně „hádali“ herci Adam Šimoník jako On a Alena Doleželová jako Ona. A aby nebylo hádajících se dosti, „oleje do ohně“ přiléval její „otec“ Mirek Slováček st.

Po úspěšném Tangu demente pro 4 seniorky, mě zkraje roku oslovila Eliška Rubešová, jestli bych nenašla opět nějakou hru pro 3-4 herce. Zalovila jsem a vytáhla skvost ruské dramatické tvorby – Antona Pavloviče Čechova. Říkala jsem si, proč po těch anglických, francouzských či italských autorech, z nichž Divadelní spolek čerpal v posledních deseti letech, proč nesáhnout do ruské tvorby? Říkám ruské, ne sovětské! A předložila jsem k posouzení několik skvělých Čechovových jednoaktovek. Herci se okamžitě nadchli pro první z nich, nazvanou Námluvy. Hra spatřila světlo světa už po jednom měsíci nácviku. Dlužno podotknout, že čtyřem zkouškám a generálce předcházelo intenzívní domácí studium rolí. A protože šlo o tři herce, dalo se to (a muselo se to) stihnout, neboť termín Divadelní kavárny, na níž měla být hra představena v premiéře, byl již pevně stanoven. Jen jedna starost nás trápila, budou diváci ochotni při tak pěkném počasí přijít? Přišli. A bylo plno. Hned na samotném začátku, když herci hráli „trapnou chvilku“, kdy se „nic neděje“, protože On neví, jak začít a Ona neví, k čemu se schyluje, se začalo mezi diváky ozývat pochichtávání, které se pak změnilo v salvy smíchu, které vybuchovaly až do konce hry. Herci povzbuzení reakcí publika se do svých rolí tak ponořili, že už nehráli, ale ve stylu školy Stanislavského, svoje role na jevišti doslova prožívali. Všichni tři ukázali, že jsou schopni ztvárnit nejen vážné a seriózní postavy, ale že i komické role jim nejsou vůbec cizí.

A tak se na příští rok můžeme těšit, že se s touto trojicí, doplněnou ještě o Marušku Gotwaldovou setkáme v další komediální jednoaktovce, která spolu s Námluvami utvoří celovečerní představení, zatím pod pracovním názvem „Namlouvání podle A.P.Čechova.“

Ludmila Nosková

Přeposílání novinek

Check your email and confirm the subscription