«

»

Pro 11 2012

Historie divadla

Historie farního divadla se začala psát 25.ledna 2001, kdy se na první schůzce sešlo 8 dětí ve věku 8-10 let ze 2-4 třídy základní školy.

Pod vedením Ludmily Noskové, logopedky Zdislavy Moudré a dvou asistentek Marušky Hlaváčkové a Olgy Brulíkové se děti napřed učily správně mluvit, prošly dramatickým rychlokurzem a od 1.března 2001 začaly zkoušet své první dvě pohádky, které byly loutkové. Po roce hraní s loutkami začaly děti hrát na živo. Napřed to byly opět pohádky, a po 5 letech hry pro dospělé. Od r.2004 mělo divadlo už svého technika Mirka Slováčka, který se staral o scénickou hudbu a zvuk.
V lednu 2006 k 5. výročí vzniku uspořádalo divadlo výstavu „Procházka pohádkovou zemí“, která byla svou akční koncepcí velmi netradiční, takže vzbudila i zájem České televize, která z ní natočila dokumentární snímek.
Co se týče členů divadla, jejich počet se během let měnil. Někteří odcházeli, jiní přicházeli. Od r.2007 mělo divadlo také svého scénografa Marka Kuchtu, ze kterého se brzy vyklubal i schopný herec a režisér.

Od ledna 2007do letních prázdnin se začala formovat druhá skupina dorostu, složená z dětí ZŠ, zvaná Simsaláčata, která opět prošla dramatickým rychlokurzem a od nového školního roku 2007-2008 začala připravovat své první představení. Vedení Simsaláčat se ujala Jana Zrebná spolu s Magdalenou Melicharovou a Adamem Šimoníkem.
Repertoár divadla se nyní skládal z her pro dospělé, které připravovali starší Simsalabimáci a z pohádek, které byly doménou mladších Simsaláčat.

Od r.2009 se divadlo začalo pravidelně účastnit ochotnického festivalu v Bučovicích.
V r.2011 u příležitosti 10.výročí svého vzniku uspořádalo divadlo za podpory radnice Shakespearovské divadelní dny, kdy jeho herci poprvé stanuli na jevišti slavkovského společenského domu Bonaparte a o 5 měsíců později 2. – 4. března 2012 poprvé spolu s městem Slavkov u Brna organizovalo 1.ročník ochotnického festivalu Slavkovské divadelní dny.

V r. 2011 a 2012 z důvodu odchodu na VŠ nebo jiných zájmů odešla většina původních herců ze starších Simsalabimáků, které vystřídali členové noví, takže se početní stav divadla zdvojnásobil a také se ku prospěchu souboru výrazně změnilo věkové složení.

Od 25.června 2012 divadlo přijalo status občanského sdružení a o fungování divadla se začal starat pětičlenný výbor o.s. K tomuto datu mělo divadlo celkem 40 členů.
Hereckou základnu divadla tvořilo 18 Simsalabimáků ve věku 17 – 59let a 13 Simsaláčat.
11 lidí se staralo o tzv. technickou podporu divadla, zahrnující, dramaturgii, scénáristiku, režii, scénografii, jevištní techniku a divadelní web.

Za o.s.FDSB zapsala Ludmila Nosková

Přeposílání novinek

Check your email and confirm the subscription